Základy aplikace Adobe Reader

Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Screen Reader, SuperNova Předčítací lupa, Dolphin ScreenReader

Datum vydání: 03. 07. 2013

Kapitola 1: Úvod

Aplikace Adobe Reader je zdarma ke stažení na webu společnosti Adobe Systems Inc. Jde o aplikaci, kterou otevíráte a čtete soubory typu Portable Document Format (PDF). Aplikace Adobe Reader má vestavěné možnosti usnadnění a užitečné klávesové zkratky.

Existují 4 hlavní typy dokumentů PDF s různou mírou přístupnosti obsahu.

Typy PDF dokumentů a jejich přístupnost

  • Tagované dokumenty: autoři mohou své dokumenty opatřit tzv. tagy, které vyznačují strukturu a obsah dokumentu a mohou obsahovat i alternativní popis obrázků. Tagované dokumenty jsou pro programy SuperNova a ScreenReader plně přístupné a čitelné.
  • Netagované dokumenty: autoři, kteří do svých dokumentů nepřidávají tagy, vytvářejí netagované dokumenty. Jakmile aplikace Adobe Reader rozpozná netagovaný dokument, prozkoumá dokument a automaticky přidá dočasné tagy, aby vyznačila strukturu dokumentu. Přístupnost netagovaných dokumentů může být velmi různá.
  • Pouze obrazové dokumenty: autoři mohou do dokumentu přidat obrázky, které představují obrazy tištěných stran. Tento typ dokumentů lze zpřístupnit jedině převodem obrazu na text pomocí technologie OCR, kterou disponuje například program Dolphin EasyConverter.
  • PDF formuláře: autoři, kteří vytvářejí PDF formuláře, musí zajistit, že jsou jejich dokumenty řádně strukturovány a tagovány. Autoři musí zajistit správné přiřazení popisků k polím formuláře a logickou posloupnost v pořadí klávesy TAB. PDF formuláře, které splňují tato minimální pravidla, jsou dobře přístupné.

Součástí programů SuperNova a ScreenReader je podpora pro aplikaci Adobe Reader, jakož i některé vestavěné funkce usnadňující čtení přístupných dokumentů PDF otevřených v této aplikaci.

Nezapomeňte, že jste-li majiteli programu SuperNova verze 14 nebo novější nebo programu ScreenReader verze 15 nebo novější, máte pro čtení dokumentů PDF vždy k dispozici funkci Knihovna, jíž lze pohodlně číst libovolné dokumenty PDF.

Další kapitola

Seznam kapitol

  1. Právě čtete: Úvod
  2. Doporučené nastavení aplikace Adobe Reader
  3. Oblíbené klávesové zkratky aplikace Adobe Reader XI

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)