Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(St 27. 1. 2021)

Společnost Adaptech s potěšením oznamuje, že na trh přichází nová generace telefonu Kapsys MiniVision…

(Pá 20. 11. 2020)

(aktualizováno 11. 1. 2021)
SuperNova 19.05, vydaná 18. listopadu, obsahuje řadu vylepšení, včetně…

(St 21. 10. 2020)

Používáte na počítači sociální síť Facebook a jste nevidomí? V tom případě s největší pravděpodobností…

 

Sociálně

Základy aplikace Adobe Reader


Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Screen Reader, SuperNova Předčítací lupa, Dolphin ScreenReader

Datum vydání: 03. 07. 2013

Kapitola 1: Úvod

Aplikace Adobe Reader je zdarma ke stažení na webu společnosti Adobe Systems Inc. Jde o aplikaci, kterou otevíráte a čtete soubory typu Portable Document Format (PDF). Aplikace Adobe Reader má vestavěné možnosti usnadnění a užitečné klávesové zkratky.

Existují 4 hlavní typy dokumentů PDF s různou mírou přístupnosti obsahu.

Typy PDF dokumentů a jejich přístupnost

  • Tagované dokumenty: autoři mohou své dokumenty opatřit tzv. tagy, které vyznačují strukturu a obsah dokumentu a mohou obsahovat i alternativní popis obrázků. Tagované dokumenty jsou pro programy SuperNova a ScreenReader plně přístupné a čitelné.
  • Netagované dokumenty: autoři, kteří do svých dokumentů nepřidávají tagy, vytvářejí netagované dokumenty. Jakmile aplikace Adobe Reader rozpozná netagovaný dokument, prozkoumá dokument a automaticky přidá dočasné tagy, aby vyznačila strukturu dokumentu. Přístupnost netagovaných dokumentů může být velmi různá.
  • Pouze obrazové dokumenty: autoři mohou do dokumentu přidat obrázky, které představují obrazy tištěných stran. Tento typ dokumentů lze zpřístupnit jedině převodem obrazu na text pomocí technologie OCR, kterou disponuje například program Dolphin EasyConverter.
  • PDF formuláře: autoři, kteří vytvářejí PDF formuláře, musí zajistit, že jsou jejich dokumenty řádně strukturovány a tagovány. Autoři musí zajistit správné přiřazení popisků k polím formuláře a logickou posloupnost v pořadí klávesy TAB. PDF formuláře, které splňují tato minimální pravidla, jsou dobře přístupné.

Součástí programů SuperNova a ScreenReader je podpora pro aplikaci Adobe Reader, jakož i některé vestavěné funkce usnadňující čtení přístupných dokumentů PDF otevřených v této aplikaci.

Nezapomeňte, že jste-li majiteli programu SuperNova verze 14 nebo novější nebo programu ScreenReader verze 15 nebo novější, máte pro čtení dokumentů PDF vždy k dispozici funkci Knihovna, jíž lze pohodlně číst libovolné dokumenty PDF.

Další kapitola

Seznam kapitol

  1. Právě čtete: Úvod
  2. Doporučené nastavení aplikace Adobe Reader
  3. Oblíbené klávesové zkratky aplikace Adobe Reader XI

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)