Nová aktualizace braillských řádků HumanWare

30. 8. 2023 | Tým Adaptech | Témata: Speciální hardware Braille

Společnost HumanWare, výrobce braillských řádků Brailliant a Mantis, právě vydala novou aktualizaci softwaru pro tato zařízení s označením 2.02. Většina vylepšení v této verzi se týká možností připojení.

Co je nového ve verzi 2.02

USB připojení

Největší inovací je funkce automatického USB připojení k počítači se spuštěnou čtečkou obrazovky.

 • Do nabídky „Zeptat se na USB připojení“ byla přidána nová možnost „Vždy připojit“. Je-li tato možnost vybrána, Brailliant po připojení kabelu USB automaticky naváže spojení s hostitelským počítačem. Nebude tak již nutné vstupovat do položky „Terminál“, tam zvolit „Připojení USB“ a restartovat čtečku obrazovky. Vše proběhne tak, jak jste na to byli zvyklí ze starších řad řádků Brailliant.

Rychlé vyhledání sítě Wi-Fi

Do systému byla přidána nová globální zkratka pro aktivaci vyhledávání sítí Wi-Fi.

 • Backspace + Enter + S (řádky BI X a Chameleon)
 • FN + F10 (řádek Mantis Q40)

Touto zkratkou se rovnou dostanete do nabídky sítí Wi-Fi a budete se tak moci rychle připojit.

Bluetooth

 • Bylo vylepšeno opětovné připojování Bluetooth.

Nové rozložení klávesnice pro Mantis Q40

Do nabídky Nastavení > Jazyk > Rozložení klávesnice bylo přidáno nové rozložení klávesnice pro Spojené království. Kvůli rozdílu ve fyzické klávesnici musely být symboly na různých klávesách změněny. Níže je uveden seznam těchto změn s příslušným tištěným znakem.

 • @ = Shift + “
 • = Alt GR +
 • # =
 • ~ = Shift +
 • | = Alt GR + ~
 • Irské samohlásky: Stisknutím ALT GR s jakoukoli samohláskou zapíšete písmeno s ostrým přízvukem (A, E, I, O, U).

Jak aktualizovat

Pokud máte váš Brailliant BI X nebo Mantis Q40 připojený k síti Wi-Fi, zobrazí se vám oznámení o nové aktualizaci. Potvrďte jej klávesou Enter a klepnutím na tlačítko „OK“ aktualizaci stáhněte. Pokud se oznámení nezobrazí, postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že jste připojeni k síti Wi-Fi.
 2. V hlavní nabídce pomocí palcových kláves zvolte položku „Možnosti“ a stiskněte Enter.
 3. Zde vyhledejte položku „Aktualizace softwaru“ a poté stiskněte Enter.
 4. Vyberte „Zkontrolovat aktualizace“ a poté stiskněte Enter.
 5. Je-li aktualizace k dispozici, na řádku se zobrazí zpráva: „Byla nalezena aktualizace: Verze: 2.0.2_build2314.“ Pomocí palcových kláves přejděte na tlačítko „Stáhnout“ a potvrďte Enterem. Stahování může několik minut trvat, na řádku uvidíte jeho průběh v procentech.
 6. Pro zahájení aktualizace musí být zařízení zapojeno do nabíječky a baterie nabita alespoň na 50 %. Jakmile zařízení zapojíte do nabíječky, zobrazí se zpráva: „Nainstalovat aktualizaci nyní?“ Klepněte na tlačítko „OK“. Řádek se restartuje a aktualizace se zahájí.

Průběh instalace je indikován tak, že na řádku postupně přibývají řady čtveřic bodů (první, druhý, třetí, sedmý, poté druhá řada – čtvrtý, pátý, šestý, osmý atd.). Body postupně vyplní celý hmatník braillského řádku. Jakmile je celý řádek vyplněn „osmibody“, zařízení zavibruje a vypne se, aktualizace je tímto hotova.

Shrnutí

Změn není mnoho, ale možnost okamžitého USB připojení bez nutnosti procházení menu nám udělala radost. Již teď se můžete těšit na další verzi, která přinese opravdu velké změny.