Vyšel iOS 16.5.1

17. 7. 2023 | Tým Adaptech | Témata: Operační systém Apple Telefony Bezpečnost

Společnost Apple vydala další menší aktualizaci svého operačního systému iOS s označením 16.5.1. Tato aktualizace poskytuje důležité opravy zabezpečení a je doporučena všem uživatelům. Opravuje také problém, který brání nabíjení pomocí speciálního propojovacího adaptéru Lightning na USB 3, které slouží k propojení iPhonů s fotoaparáty.

Aktualizace zabezpečení

Nyní jsou důležité převážně aktualizace zabezpečení.

Jádro systému

  • Aplikace mohla být schopna spustit libovolný kód s právy jádra. Společnost Apple si je vědoma zprávy, že tento problém mohl být aktivně zneužíván.
  • Přetečení celého čísla bylo vyřešeno vylepšeným ověřováním vstupu.

WebKit

  • Zpracování škodlivého obsahu webu mohlo vést ke spuštění libovolného kódu. Společnost Apple si je vědoma zprávy, že tento problém mohl být aktivně zneužíván.
  • Problém se záměnou typů byl vyřešen vylepšenými kontrolami.

Pro iPhony, které již nedosáhnou na iOS 16 (starší než iPhone 8), vydal Apple nově iOS 15.7.7, který řeší stejné bezpečnostní chyby.

Nové rychlé opravy

Nedávno přišel Apple s rychlými záplatami zabezpečení, tzv. Rapid Security Response (v češtině známé jako „Rychlé bezpečnostní reakce“). Ty řeší problémy se zabezpečením, aniž by bylo nutné aktualizovat celý firmware telefonu.

Mezi poslední takovéto aktualizace patří ta s označením iOS 16.5.1 (a). Ta obsahovala rychlou opravu zranitelnosti WebKitu, kvůli níž mohl útočník zpracováním určitého webového obsahu na zařízení spustit libovolný kód. Apple přiznal, že tento problém mohl být aktivně zneužíván, a proto jej vyřešil přidáním dalších kontrolních mechanismů do WebKitu. Bohužel to ale způsobilo, že se poté správně nezobrazovaly ani běžné a bezpečné stránky, jako je např. Facebook nebo Instagram. Naštěstí i tuto „rychlou opravu“ Apple rychle opravil, takže nyní je k dispozici oprava s označením iOS 16.5.1 (c), která tento problém řeší.

Shrnutí

I když se občas stane, že se některá aktualizace tak úplně nepovede, společnost Apple tyto problémy řeší velmi rychle, takže nyní se nemusíte ničeho obávat a můžete klidně své zařízení aktualizovat.