Adaptech Obnova Systému – unikátní pomocník při zálohování a obnově vašich dat

16. 10. 2018 | Tým Adaptech | Témata: Zálohování Operační systém Bezpečnost Adaptech

Rádi bychom vám představili a přiblížili oblíbený nástroj AOS neboli Adaptech Obnova Systému, který vás ochrání před jakoukoli chybou operačního systému Windows.

Přestože jsme tento nástroj vyvinuli primárně pro nevidomé a těžce zrakově postižené, přínos našeho řešení je širší a může pomoci i mnoha dalším lidem k tomu, aby bylo jejich zařízení vždy plně funkční a připravené plnit předpokládaný účel.

V dnešní hektické době, kdy jedna aktualizace systému Microsoft Windows střídá druhou, dochází nejen k mnoha potížím při stažení a instalaci aktualizací, ale především k problémům s kompatibilitou a funkčností systému jako takového. Každá nová jarní i podzimní aktualizace s sebou přináší nová rizika a překážky, s nimiž je uživatel často proti své vůli konfrontován a jež musí většinou v krátkém čase vyřešit. Na internetu lze najít nemálo článků na toto téma. V případě nevidomých a těžce zrakově postižených byly tyto problémy o to závažnější, že si s nimi uživatelé prakticky nikdy nemohli poradit sami bez asistence vidící osoby, byli tak doslova odkázáni na druhé, zatímco kompenzační pomůcka je měla od závislosti na pomoci druhých lidí oprostit v co nejvyšší možné míře. Píšeme „byli odkázáni“, protože právě pro potřeby nevidomých a těžce zrakově postižených jsme vytvořili Adaptech Obnovu Systému, aby už na problémy s aktualizací systému Windows a souvisejícími potížemi nikdy nebyli sami, ale přesto si s tím vším sami poradili bez asistence vidících osob.

Integrované zálohovací systémy přímo od společnosti Microsoft nebo jiné podobné programy na trhu jsou pro zrakově postižené zcela nevhodným nástrojem hned z několika důvodů.

  1. Nejsou přístupné a přizpůsobené nevidomým a těžce zrakově postiženým.
    To znamená, že takové programy byly vytvořeny pro vidící a nelze je plně ovládat bez zrakové kontroly nebo asistence zkušeného uživatele. Grafické rozhraní bývá často nepřehledné a nelze ho v zásadě ani zvětšit nebo číst hlasovým odečítačem. Zvláště tehdy, dojde-li k poškození operačního systému, nelze se spoléhat na plnou funkčnost odečítacího/zvět­šovacího programu třetí strany, protože se vůbec nemusíme dostat k ploše systému Windows, abychom zde potřebný program spustili.
  2. Bývají zbytečně složité.
    Většina klasických zálohovacích a obnovovacích programů bývá graficky i funkčně příliš složitá a ne každý uživatel práci s takovým nástrojem zvládne. Některé programy pracují s klávesovými zkratkami, jiné lze ovládat pomocí kurzoru myši, to vše je pro potřeby zrakově postižených nevýhodou navíc.
  3. Jsou závislé na operačním systému Windows.
    Programy pro zálohování či obnovu dat jsou často závislé na systému Windows. To může být katastrofální, pokud dojde k chybě, která ovlivní samotnou funkčnost záloh a obnovení potřebných dat operačního systému.

Na všechny tyto nedostatky jsme se soustředili při vývoji AOSu, aby se takovým nedostatkům vyvaroval, aby pracoval rychle a spolehlivě a aby se dobře ovládal. Řekněme si teď o nástroji Adaptech Obnova Systému více podrobností.

AOS je robustní systém s odděleným výkonným jádrem a vlastními soubory, je proto naprosto nezávislý na instalovaném OS Windows 10/8.1/8.0/7 a Vista. Bez ohledu na závažnost vzniklé situace, ať byla zapříčiněná chybnou aktualizací, špatným ovladačem zvukové nebo grafické karty, ať způsobená chybou nebo neznalostí uživatele, AOS si s ní poradí. S jeho pomocí se můžete vrátit buď k výchozímu stavu definovanému dodavatelem vaší pomůcky, nebo k uživatelské záloze, kterou si můžete sami kdykoli vytvořit, vrátit se k ní a aktualizovat ji.

Co se týče tzv. továrního nastavení od dodavatele, obnova vašeho systému včetně všech uživatelských dat a nastavení do plně funkčního stavu zabere AOSu méně než 5 minut při obsazené kapacitě 50 GB na běžném mechanickém i SSD disku. Z uživatelské zálohy to může trvat déle v závislosti na objemu dat, která jsou součástí vaší zálohy. Vytvoření zálohy pak zabere přibližně trojnásobek času nutného k obnově dat.

Největší důraz jsme kladli na přístupnost AOSu pro nevidomé a těžce zrakově postižené. Adaptech Obnova Systému je plně ozvučena ve všech částech (třech po sobě následujících obrazovkách s možnostmi k výběru), s nimiž se při práci na zálohování, obnově a aktualizaci vašich dat setkáte. Příjemný lidský hlas vás provede každým krokem a bude vás informovat o možnostech, jež se nabízejí, a také o tom, v jaké fázi je akce, kterou jste zvolili. AOS zohledňuje i slabozraké prakticky obřím zvětšením a pro barvoslepé nabízí inverzní barevný režim.

Stejnou měrou jsme se věnovali také tomu, aby se s AOSem pracovalo jednoduše a vytváření záloh či obnovování dat zvládl i naprostý začátečník. K práci s tímto systémem nepotřebujete nic víc než několik jednotlivých tlačítek – 1, 2, 3, ENTER, MEZERNÍK a ESC (Escape), popřípadě kurzorové šipky pro změnu velikosti zvětšení a barevného schématu. Číselnými klávesami si vždy zvolíte jednu z možností, klávesou MEZERNÍK AOS spustíte a také zopakujete poslední hlášení, klávesou ENTER přejdete na další obrazovku nebo potvrdíte zvolenou možnost, aby se akce zahájila, klávesou Esc se vždy vrátíte o krok zpět a také ukončíte program AOS, po němž následuje restart počítače a jeho klasické spuštění v systému Windows. Stačí tedy jen poslouchat instrukce nebo si je číst v příjemně zvětšeném, přehledném rozhraní a vybrat určitou akci. Adaptech Obnova Systému se postará o vše ostatní a vy budete chráněni stabilním systémem, který vaše data bezpečně uschová, aniž by je odesílal na internetová úložiště apod. Vše budete mít pod vaší vlastní kontrolou.

Abychom šetřili váš čas, není třeba pamatovat si datum poslední zálohy, AOS vás akustickým signálem sám upozorní, že jste již dlouho neaktualizovali svoji uživatelskou zálohu a že by bylo vhodné aktualizaci provést. S nástrojem Adaptech Obnova Systému si můžete být jistí, že se vám nestane něco tak nepříjemného, jako je kompletní ztráta dat po nešťastné aktualizaci operačního systému Windows a podobné pohromy, že jsou vaše data pečlivě chráněná a že se k nim budete moci kdykoli vrátit, ať už se se systémem Windows právě děje cokoliv. Mezi nejčastější pohromy patří to, že některé aktualizace Windows, které se nadto často stáhnou automaticky, nespolupracují s odečítacím programem, pečlivě prováděná aktualizace vaší uživatelské zálohy pomocí AOSu je tak základem pro to, abyste se kdykoli mohli vrátit k bezpečným verzím Windows a k vašim datům bez zbytečných ztrát.

Je s podivem, že úřady stále na tento speciální software nepřispívají v rozsahu, který si tento systém dozajista zaslouží, ale situace se díky vaší podpoře může změnit. Jsme přesvědčeni, že AOS je tím nejlepším řešením pro zrakově postižené a mohl by pomáhat i mnoha dalším.

To, co vás může při práci omezovat, není váš handicap či nedostatečná orientace v problematice zálohování, ale fakt, že nemáte jednoduchý a efektivní nástroj k zálohování plně funkčního stavu vašeho stolního počítače, notebooku, AiO počítače v monitoru či tabletu s předinstalovaným OS systémem Windows (od Windows Vista až po aktuální Windows 10). To, jak se tento operační systém bude vyvíjet a jak přívětivý pro zrakově postižené bude, příliš ovlivnit nemůžete, můžete ale ovlivnit to, že vás trhliny v aktualizacích Windows nezaskočí nepřipravené a že o svá uživatelská data nepřijdete v jediné chvíli.

Pokud máte zájem o předvedení tohoto nástroje či o jeho zakoupení, neváhejte nás kontaktovat a přijďte si ho k nám osobně vyzkoušet. Budeme se na vás těšit!