Web adaptech.cz používá cookies. Tuto funkcionalitu používá k základnímu fungování, sběru statistických informací (např. návštěvnost) a zároveň ke zjednodušení při práci se sociálními sítěmi. Nastavení ukládání cookies můžete kdykoliv změnit zde
Telefon:
+420 605 345 345
 

Novinky

(Čt 10. 6. 2021)

Tato verze, vydaná 1. června, se soustřeďuje na čtení textu, nechybí ale ani množství obecných vylepšení…

(Po 17. 5. 2021)

Společnost Adaptech s potěšením oznamuje, že je na světě další aktualizace softwaru telefonů Kapsys…

(St 5. 5. 2021)
Představíme vám a otestujeme několik nejpoužívanějších aplikací pro platformu iOS a jejich alternativy.
 

Sociálně

NewsBack – zprávy rychle, jednoduše, efektivně

1. 11. 2019 | Tomáš Hromádka

V další novince vám představujeme skvělou RSS čtečku pro Android s názvem NewsBack, která slouží k rychlému a pohodlnému čtení zpráv z různých zdrojů, které si můžete i libovolně přidávat a mít tak vždy po ruce přesně ty zprávy, které vás zajímají.

Prostředí samotné aplikace je sice v angličtině, ale na čtení to vliv nemá a po správném nastavení vám to vůbec nebude vadit.

Nastavení aplikace

Pro co nejlepší zážitek ze čtení je třeba aplikaci nejprve nastavit:

 1. Po prvním spuštění klepněte na tlačítko „Open navigation drawer“ („Otevřít nabídku možností“).
 2. Zde je třeba otevřít položku „Voice settings“ – („Nastavení hlasu“) a zde v prvním rozbalovacím seznamu vybrat jazyk „Čeština“.
 3. Poté si ve druhém seznamu můžete zvolit konkrétní hlas, kterým budete chtít zprávy číst. Jestliže žádný nezvolíte, použije se hlas aktuálně nastavený v systému Android.
 4. V hlavní nabídce nastavení, na položce „Common settings“ („Obecná nastavení“) si pak můžete zvolit, aby se při startu automaticky otevíral vámi vybraný RSS zdroj, např. Google News Czechia, tedy české zprávy ze služby Google News.
 5. Veškerá nastavení pak uložíte a opustíte klepnutím na tlačítko „Apply“ („Použít“) a můžete začít číst.

Prostředí aplikace

Obrazovka je rozdělena do dvou částí. V horní části je seznam zdrojů, ze kterých aplikace zprávy stahuje. Jako výchozí jsou zde zdroje ze služby Google News, které obsahují zprávy z různých serverů z celého světa. Druhou část tvoří tlačítka pro ovládání „přehrávače“. Program totiž umí čtený text ozvučit sám, takže i člověku, který hlasový odečítač nepoužívá, může zprávy zvoleným hlasem předčítat.

Přehrávací část obsahuje zleva doprava následující tlačítka:

 • „Newspaper list“ – seznam zdrojů
 • „Topics“ – témata
 • „Latest articles“ – nejnovější články
 • „Saved articles“ – uložené články
 • „More“ – více možností pro uložení nebo sdílení zvoleného článku

Poté následují tlačítka:

 • „Previous article“ – předchozí článek
 • „Back“ – zpět
 • „Start, pause, continue reading“ – přehrát, pozastavit, pokračovat ve čtení
 • „Forward“ – vpřed
 • „Next article“ – následující článek

Jak číst

Pokud máte jako výchozí zdroj zvoleny české zprávy Google – Google News Czechia, zobrazí se na hlavní obrazovce rovnou český seznam zpráv, který je rozdělen podle tématických kategorií – hlavní události, domov, svět, věda a technika, podnikání, sport atd.

Zde se po poklepání na kategorii nebo stisknutí klávesy „OK“ na telefonu Kapsys objeví seznam jednotlivých článků a po klepnutí nebo stisknutí klávesy „OK“ na zvoleném článku se tento začne automaticky číst. Poklepáním do horní části obrazovky nebo stiskem klávesy „OK“ se čtení zastaví, dalším stiskem se začne číst od začátku. Poklepáním ve středu dolní části obrazovky na tlačítko „Start, pause, continue reading“ lze čtení pozastavit a opět spustit od dané pozice.

Přehrávač lze ovládat taktéž ze zamykací obrazovky či pomocí připojeného headsetu (náhlavní soupravy), což funguje následujícím způsobem:

 • Jeden stisk tlačítka na headsetu slouží pro pohyb mezi položkami hlavního seznamu, tj. „seznam zdrojů“, „seznam témat“ nebo „seznam článků“.
 • Dvojitým stiskem tlačítka otevřete právě zvolenou položku.
 • Třemi stisky nebo podržením tlačítka se vracíte o krok zpět v seznamu.

Shrnutí

Ačkoliv se jedná o aplikaci ve verzi označované jako beta, nesetkali jsme se během jejího používání s žádným problémem, a proto můžeme aplikaci NewsBack doporučit všem, kdo chtějí mít rychle přehled o dění kolem nás.

Kde stahovat

Aplikaci si můžete stáhnout v obchodě Play na následujícím odkazu: https://play.google.com/…apps/details?…

Zpět