Vyšel iOS 17.1.2

6. 12. 2023 | Tým Adaptech | Témata: Operační systém Apple Telefony Bezpečnost

Společnost Apple nedávno vydala novou verzi svého operačního systému iOS s označením 17.1 a poté i dvě opravné aktualizace. Aktuální verze operačního systému iOS je tedy verze v17.1.2. V dnešní novince si tak shrneme, co vše tyto verze přinášejí.

Verze 17.1 přináší spoustu nových funkcí, ale i opravy chyb.

Aktualizace rovněž řeší obavy francouzských regulátorů ohledně úrovní vyzařování iPhonu 12. Francouzské úřady zjistily, že iPhone 12 již nesplňuje limity pro testování produkce elektromagnetického záření (SAR). V iOS 17.1 provedl Apple změny v tom, jak se iPhone 12 chová, není-li na těle uživatele. Dříve by v podstatě iPhone 12 zvýšil povolený výkon, když by se nacházel mimo tělo, např. když by ležel na stole. iOS 17.1 toto chování odstraňuje, aby bylo v souladu s francouzským testovacím protokolem.

Co je nového v iOS 17.1

Vylepšení funkce AirDrop

 • Aktualizace přináší vylepšení ve funkci AirDrop, která nyní umožňuje pokračovat v přenosu souboru, i když se zařízení od sebe navzájem vzdálí. Přenos může dále pokračovat přes internet, a to nejen přes Wi-Fi, ale i pomocí mobilních dat operátora.

Aktualizace Apple Music

 • Streamovací služba Apple Music nyní umožňuje označovat skladby, alba a seznamy skladeb jako oblíbené. Aplikace obsahuje nové možnosti filtrování pro lepší zobrazení oblíbených položek.
 • Apple rovněž přidal knihovnu obalů alb, kterými můžete ještě více přizpůsobit vaše seznamy skladeb.

Tyto nové možnosti najdete klepnutím na nabídku se třemi tečkami v pravém horním rohu seznamu skladeb a výběrem možnosti „Upravit“.
Ve spodní části playlistu naleznete rovněž inteligentní návrhy skladeb, které byste si mohli přidat.

Změny v pohotovostním režimu

 • Apple přidal nové možnosti do režimu StandBy, což je funkce, která změní váš iPhone na chytrý displej při nabíjení a orientaci na šířku. V Nastavení v sekci „Pohotovostní režim“ přibyla nová možnost „Zobrazení“. Zde se nacházejí nové přepínače pro automatické vypnutí displeje po 20 sekundách, nebo nikdy. Nastavíte-li vypínání displeje na „Nikdy“, budou vaše widgety v pohotovostním režimu stále viditelné.

Tyto změny v pohotovostním režimu jsou však dostupné pouze na zařízeních s funkcí Always-on, mezi které patří iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Možnosti náhodného zobrazování fotografií

 • iOS 17.1 přináší vylepšení funkce náhodného zobrazování fotografií na zamykací obrazovce, po kterém uživatelé dlouho volali. Možnost náhodného zobrazování fotografií byla představena s iOS 16 a umožňuje náhodně zobrazovat obrázky z vaší knihovny jako tapetu. Nejprve byla k dispozici možnost náhodně zobrazovat obrázky lidí, přírody nebo zvířat, ale bez možnosti jakéhokoliv přizpůsobení. V iOS 17.1 přibyla možnost vybrat si konkrétní fotoalbum, z něhož se budou fotografie náhodně zobrazovat.

Vylepšení akčního tlačítka

 • Na iPhonech 15 Pro a 15 Pro Max byla vylepšena práce s novým akčním tlačítkem. Aktualizace iOS 17.1 přidává novou funkci, která využívá senzor přiblížení k detekci, zda se přístroj nachází např. v kapse, aby se zabránilo náhodné aktivaci tohoto tlačítka. To znamená, že pokud tlačítko chcete stisknout a máte telefon v kapse, budete jej muset tisknout o trochu déle.

Detekce svítilny v dynamickém výřezu

 • V iOS 17 přibyla uživatelům iPhonů 15 Pro nová funkce, která pomocí dynamického výřezu (Dynamic Island) informovala uživatele, že je aktivní svítilna. S verzí 17.1 je tento indikátor nyní k dispozici rovněž na iPhonech 14 Pro a 14 Pro Max.

Opravené problémy

iOS 17.1 přináší rovněž i několik oprav problémů, mezi které patří:

 • Podpora klíče Home pro zámky Matter
 • Vylepšena spolehlivost synchronizace nastavení funkce Čas u obrazovky napříč zařízeními.
 • Opraven problém, který mohl způsobit resetování funkce Významná místa v nastavení soukromí při prvním párování s hodinkami Apple Watch nebo jejich přenosu na nové zařízení.
 • Opraven problém, kdy se vlastní a zakoupené vyzváněcí tóny nemusely zobrazovat ve výběru tónů pro SMS.
 • Opraven problém, který mohl způsobovat horší reakce klávesnice.
 • Byla provedena optimalizace detekce nehody (všechny modely iPhone 14 a iPhone 15).
 • Opraven problém s vypalujícími se displeji na iPhonech 15 Pro Max.

Co přináší iOS 17.1.1

Tato aktualizace přináší následující opravy: qq- Po bezdrátovém nabití modelů iPhone 15 v některých vozidlech nemusela být ve vzácných případech k dispozici služba Apple Pay a jiné NFC funkce.

 • Byl opraven problém s Wi-Fi připojením a občasným nočním vypínáním na iPhonech 15 Pro a 15 Pro Max.

Co přináší iOS 17.1.2

Podle poznámek k vydání společnosti Apple obsahuje iOS 17.1.2 důležité bezpečnostní opravy. Aktualizace konkrétně řeší zranitelnosti, které mohly být zneužity v dřívějších verzích iOS. Konkrétně se jedná o následující problémy:

 • Zpracování webového obsahu mohlo vést k úniku citlivých informací. Apple si je vědom zprávy, že tento problém mohl být zneužit ve verzích iOS starších než 16.7.1.
 • Čtení mimo hranice bylo vyřešeno vylepšeným ověřováním vstupu.
 • Zpracování webového obsahu mohlo vést ke spuštění libovolného kódu. Apple si je vědom zprávy, že tento problém mohl být zneužit ve verzích iOS starších než 16.7.1.
 • Chyba zabezpečení paměti byla vyřešena vylepšeným zamykáním.

Některé funkce nemusí být k dispozici ve všech oblastech a na všech zařízeních Apple. Informace o prvcích zabezpečení obsažených v aktualizacích softwaru Apple najdete na této webové stránce.

Shrnutí

Společnost Apple již nyní pracuje na verzi 17.2, která by měla být k dispozici ještě do konce roku. I verze 17.1.2 ale přináší řadu změn, a proto neváhejte a aktualizujte svůj iPhone ještě dnes.