Začal věk umělé inteligence

27. 3. 2023 | Tým Adaptech | Témata: Umělá inteligence

V tomto článku si přiblížíme pojem, o kterém se v dnešní době začíná mluvit čím dál častěji, a to umělou inteligenci, často označovanou zkratkou AI. A protože jednou z prvních společností, která se ji snaží uvést mezi širokou veřejnost, je společnost Microsoft, podíváme se, co na umělou inteligenci říká sám její zakladatel, pan Bill Gates. Jak se tento vizionář dívá na umělou inteligenci a co si o ní myslí? To se dočtete v následujícím rozsáhlém článku o umělé inteligenci, který jsme pro vás připravili s částečnou pomocí samotné AI. Přejeme vám příjemné čtení!

Jak to všechno začalo

Ve svém životě jsem viděl dvě ukázky technologií, které mi připadaly revoluční.

Poprvé to bylo v roce 1980, kdy jsem se seznámil s grafickým uživatelským rozhraním – předchůdcem každého moderního operačního systému, včetně Windows. Seděl jsem s člověkem, který mi ukázku předvedl, s geniálním programátorem jménem Charles Simonyi. Okamžitě jsme začali přemýšlet, co všechno bychom s takto uživatelsky přívětivým přístupem k počítačům mohli dělat. Charles nakonec nastoupil do Microsoftu, Windows se staly jeho hlavním zájmem a úvahy, které jsme vedli po této ukázce, pomohly stanovit program společnosti na dalších 15 let.

Druhé velké překvapení přišlo teprve loni. Od roku 2016 jsem se stýkal s týmem ze společnosti OpenAI a byl jsem ohromen jejich neustálým pokrokem. V polovině roku 2022 jsem byl jejich prací tak nadšený, že jsem jim dal za úkol vycvičit umělou inteligenci, aby složila zkoušku z biologie pro pokročilé, kde by musela odpovídat na otázky, na které nebyla speciálně trénována. Zvolil jsem si zkoušku z biologie, protože v ní nejde jen o prosté odříkávání vědeckých faktů, ale i o kritické myšlení. Pokud se jim to podaří, tak to bude skutečný průlom.

Myslel jsem si, že je tento úkol zaměstná na dva nebo na tři roky, oni jej ale dokončili během několika měsíců. Když jsem se s nimi v září znovu setkal, s úžasem jsem sledoval, jak zadali svému modelu umělé inteligence, zvanému GPT, 60 otázek s volbou několika možností. On nejenže 59 z nich zodpověděl správně, ale ještě napsal vynikající odpovědi na šest otevřených otázek. Nechali jsme test vyhodnotit externím odborníkem a GPT dostal 5 bodů – nejvyšší možný výsledek, který odpovídá známce A nebo A+ z biologie na vysoké škole.

Jakmile test zvládl, položili jsme mu nevědeckou otázku: „Co byste řekli otci s nemocným dítětem?“ On napsal promyšlenou odpověď, která byla pravděpodobně lepší, než jakou by zvládla většina z nás. Celý zážitek byl ohromující. Uvědomil jsem si tak, že jsem právě viděl nejdůležitější pokrok v technologii od dob grafického uživatelského rozhraní počítačů a inspirovalo mě to k přemýšlení o tom, čeho všeho může umělá inteligence v příštích pěti až deseti letech dosáhnout.

AI může změnit svět

Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vznik mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu. Změní způsob, jakým lidé pracují, učí se, cestují, využívají zdravotní péči a komunikují mezi sebou. Celá průmyslová odvětví se na ni budou orientovat a podniky se budou odlišovat právě tím, jak dobře ji využívají.

Filantropie je dnes mou prací na plný úvazek, a proto hodně přemýšlím o tom, jak, kromě toho, že pomáhá lidem být produktivnější, by mohla umělá inteligence snížit některé z největších světových nerovností. Největší nerovnost je celosvětově v oblasti zdraví – každý rok zemře 5 milionů dětí mladších 5 let. To je sice méně než před dvaceti lety, kdy jich zemřelo 10 milionů, ale stále je to šokující číslo. Téměř všechny tyto děti se narodily v chudých zemích a umírají na příčiny, kterým lze předcházet, jako jsou průjmy nebo malárie. Proto je těžké si představit lepší využití umělé inteligence než při záchraně dětských životů.

Ve Spojených státech je nejlepší příležitostí ke snížení nerovnosti zlepšení vzdělávání, zejména zajištění toho, aby studenti uspěli v matematice. Je dokázáno, že základní matematické dovednosti připraví studenty na úspěch bez ohledu na to, jaké povolání si poté zvolí. Úspěšnost v matematice však v celé zemi klesá, zejména u černošských a latinskoamerických studentů a studentů s nízkými příjmy. Umělá inteligence může pomoci tento trend změnit.

Ochrání i naši přírodu

Další věcí, ve které jsem přesvědčen, že umělá inteligence může učinit svět spravedlivějším, je změna klimatu. Nespravedlnost změny klimatu spočívá v tom, že lidé, kteří trpí nejvíce, nejchudší lidé na světě, jsou zároveň těmi, kteří k tomuto problému přispěli nejméně. Stále přemýšlím a učím se o tom, jak může AI pomoci, ale později v tomto příspěvku navrhnu několik oblastí s velkým potenciálem.

Stručně řečeno, jsem nadšený z toho, jaký dopad bude mít umělá inteligence na problémy, na kterých pracuje nadace Gates Foundation, a že bude mít v příštích měsících k umělé inteligenci mnohem více co říci. Je třeba zajistit, aby z umělé inteligence měli prospěch všichni, nikoliv jen ti bohatí. Vlády a filantropové budou muset hrát významnou roli, aby zajistili, že bude snižovat nerovnost a ne k ní přispívat. To je prioritou mé vlastní práce související s umělou inteligencí.

Panují zde i složité otázky

Každá takto převratná nová technologie lidi zneklidňuje a to samozřejmě platí i pro umělou inteligenci. Chápu proč – vyvolává složité otázky týkající se pracovní síly, právního systému, soukromí, předsudků a dalších. Umělá inteligence také dělá faktické chyby a zažívá halucinace. Než navrhnu některé způsoby, jak tato rizika zmírnit, definuji, co mám pod pojmem umělá inteligence na mysli, a budu se podrobněji věnovat některým způsobům, jakými může pomoci posílit postavení lidí v práci, zachraňovat životy a zlepšovat vzdělávání.

Definice umělé inteligence

Technicky vzato, pojem umělá inteligence (AI) označuje model vytvořený za účelem řešení určitého problému nebo poskytování určité služby. To, co pohání služby jako ChatGPT, je umělá inteligence. Učí se, jak lépe chatovat, ale nedokáže se naučit jiné úkoly. Oproti tomu termín obecná umělá inteligence (AGI) označuje software, který je schopen se naučit jakýkoli úkol nebo předmět. AGI zatím neexistuje, stále se vede rozsáhlá debata o tom, jak ji vytvořit a zda je to vůbec možné.

Vývoj umělé inteligence AGI je velkým snem počítačového průmyslu. Po desetiletí se řešila otázka, kdy budou počítače lepší než lidé v něčem jiném než v provádění výpočtů. Nyní, s příchodem strojového učení a velkým výpočetním výkonem, se stává sofistikovaná AI realitou a bude se velmi rychle zlepšovat.

Vzpomínám si na počátky revoluce osobních počítačů, kdy byl softwarový průmysl tak malý, že se většina z nás vešla na jedno pódium. Dnes je to celosvětové odvětví. Vzhledem k tomu, že jeho obrovská část se nyní zaměřuje právě na umělou inteligenci, budou inovace přicházet mnohem rychleji, než co jsme zažili po příchodu mikroprocesorů. Brzy se období před nástupem AI bude zdát stejně vzdálené jako doby, kdy používání počítače znamenalo spíše psaní příkazů než klepání na dotykovou obrazovku.

Přijde zvyšování produktivity

Přestože jsou lidé v mnoha věcech stále lepší než GPT, existuje mnoho profesí, kde se tyto schopnosti příliš nevyužívají. Například mnoho úkolů, které zajišťuje člověk v oblasti digitálního nebo telefonního marketingu, služeb nebo práce s dokumenty, jako jsou závazky, účetnictví nebo spory o pojistné události, vyžaduje rozhodování, ale ne schopnost se neustále učit. Korporace mají pro tyto činnosti školicí programy a ve většině případů mají spoustu příkladů dobré a špatné práce. Lidé jsou trénováni pomocí souborů dat a brzy budou tyto soubory dat použity také k trénování umělé inteligence, která lidem umožní vykonávat tuto práci efektivněji.

S tím, jak se výpočetní výkon zlevňuje, bude schopnost GPT vyjadřovat myšlenky stále více podobná živému pomocníkovi. Microsoft to popisuje jako mít k sobě druhého pilota. Umělá inteligence, plně integrovaná do produktů, jako je sada Office, bude zlepšovat vaši práci např. tím, že vám pomůže s psaním e-mailů a správou doručené pošty. Nakonec už nebude vaším hlavním způsobem ovládání počítače klikání myší nebo vybírání možností z nabídek a dialogových oken. Místo toho budete moci napsat požadavek v jednoduché angličtině, a nejen v angličtině. Počítače budou rozumět jazykům z celého světa. Na začátku tohoto roku jsem se v Indii setkal s vývojáři, kteří pracují na umělé inteligenci, jež bude rozumět mnoha jazykům, kterými se tam mluví.

Pokrok v oblasti umělé inteligence navíc umožní vytvoření osobního agenta. Představte si ho jako digitálního osobního asistenta, který uvidí vaše nejnovější e-maily, bude vědět o schůzkách, kterých se účastníte, pročte si, co čtete, a přečte věci, kterými se nechcete zabývat. Tím se jednak zlepší vaše práce na úkolech, které chcete dělat, a osvobodí vás od těch, které dělat nechcete. Tento virtuální asistent vám bude moci přirozeným jazykem pomáhat s plánováním, komunikací a elektronickým obchodem a bude fungovat na všech vašich zařízeních. Vzhledem k nákladům na trénování modelů a provádění výpočtů není zatím vytvoření osobního agenta možné, ale díky nedávnému pokroku v oblasti umělé inteligence je to realistický cíl. Některé problémy bude třeba vyřešit – může se například pojišťovna ptát vašeho agenta na věci, které se vás týkají, bez vašeho svolení? Pokud ano, kolik lidí se rozhodne ji nevyužít?

Celopodnikoví agenti posílí postavení zaměstnanců novými způsoby. Agent, který rozumí konkrétní společnosti, bude k dispozici jejím zaměstnancům k přímým konzultacím a měl by být součástí každé schůzky, aby mohl odpovídat na otázky. Lze mu říci, aby byl pasivní, nebo ho povzbudit, aby se ozval, pokud „má co říci“. Bude potřebovat mít přístup k informacím o prodeji, podpoře, financích a produktových plánech a k textům souvisejícím s danou společností a měl by číst zprávy týkající se odvětví, ve kterém společnost působí. Věřím, že výsledkem bude lepší produktivita zaměstnanců.

Zvýšení produktivity je samozřejmě prospěšné pro celou společnost, protože se lidé mohou věnovat dalším činnostem v práci i doma. Samozřejmě existují vážné otázky – jaký druh podpory a rekvalifikace budou lidé potřebovat? Vlády musí pracovníkům pomoci s přechodem na jiné odvětví, ale poptávka po lidech, kteří pomáhají druhým, nezmizí nikdy. Vzestup umělé inteligence umožní dělat věci, které software nikdy dělat nebude, např. učit, pečovat o pacienty a starat se o starší lidi.

Dvě oblasti, ve kterých je velká poptávka, ale není dostatek pracovníků, kteří by ji mohli uspokojit, jsou globální zdravotnictví a vzdělávání. V těchto oblastech může umělá inteligence pomoci snížit nerovnost, pokud bude správně zacílena. Na ně by se měla práce s AI zaměřit, a proto se jim nyní budu věnovat.

Výhody AI v oblasti zdravotnictví

Vidím několik způsobů, jakými může AI zlepšit zdravotní péči a oblast medicíny.

Zaprvé může pomoci zdravotníkům co nejlépe využít jejich čas tím, že za ně převezme některé úkoly, např. vyplňování žádostí o pojištění, vyřizování papírů a sepisování poznámek z návštěvy lékaře. Očekávám, že v této oblasti dojde k mnoha inovacím.

Další zlepšení prostřednictvím umělé inteligence budou důležitá zejména pro chudé země, kde dochází k naprosté většině úmrtí dětí do pěti let. Mnoho lidí v těchto zemích například nikdy nenavštíví lékaře a umělá inteligence pomůže zdravotníkům, kteří je navštěvují, být produktivnější. Skvělým příkladem je snaha o vývoj ultrazvukových přístrojů poháněných umělou inteligencí, které lze používat s minimálním zaškolením. Umělá inteligence dokonce umožní pacientům provést základní třídění, získat rady, jak se vypořádat se zdravotními problémy, a rozhodnout se, zda je třeba vyhledat léčbu.

Modely umělé inteligence používané v chudých zemích budou muset být vyškoleny na jiné nemoci než v bohatých zemích. Budou muset pracovat v různých jazycích a zohledňovat různé problémy, například pacienty, kteří žijí velmi daleko od nemocnic nebo si nemohou dovolit přestat pracovat, pokud onemocní. Bude třeba lidem dokázat, že je umělá inteligence ve zdravotnictví celkově prospěšná, i když nebude dokonalá a bude dělat chyby. AI musí být velmi pečlivě testována a řádně regulována, což znamená, že její přijetí bude trvat déle než v jiných oblastech. Ale na druhou stranu, lidé také dělají chyby a nemít přístup k lékařské péči je také problém.

Kromě toho, že umělá inteligence pomůže s péčí, výrazně urychlí tempo přelomových objevů v medicíně. Množství dat v biologii je obrovské a pro člověka je těžké sledovat všechny způsoby, jakými složité biologické systémy fungují. Již dnes existuje software, který dokáže tato data sledovat, odvodit, jaké jsou cesty, vyhledat cíle na patogenech a podle toho navrhnout léky. Některé společnosti pracují na lécích proti rakovině, které byly vyvinuty tímto způsobem.

Příští generace těchto nástrojů bude mnohem účinnější a bude schopna předvídat vedlejší účinky a navrhnout úroveň dávkování léků. Jednou z priorit Gatesovy nadace v oblasti umělé inteligence je zajistit, aby se tyto nástroje používaly při řešení zdravotních problémů, které postihují nejchudší lidi na světě, včetně AIDS, tuberkulózy a malárie.

Stejně tak by vlády a filantropové měli vytvářet pobídky pro společnosti, aby sdílely poznatky získané umělou inteligencí o plodinách nebo hospodářských zvířatech chovaných lidmi v chudých zemích. Umělá inteligence může pomoci vyvinout lepší semena na základě místních podmínek, poradit zemědělcům, jaká semena je nejvhodnější vysadit na základě půdy a počasí v dané oblasti, a pomoci vyvinout léky a vakcíny pro hospodářská zvířata. Vzhledem k tomu, že extrémní počasí a klimatické změny ještě více zatěžují samozásobitelské zemědělce v zemích s nízkými příjmy, budou tyto pokroky ještě důležitější.

AI pomůže i při vzdělávání

Počítače nemají na vzdělávání takový vliv, jak mnozí z nás v oboru doufali. Byly vytvořeny skvělé věci jako vzdělávací hry a online zdroje informací, jako je Wikipedie, ale na výsledky žáků to významný vliv nemělo. Myslím si však, že v příštích pěti až deseti letech software poháněný umělou inteligencí konečně splní slib, že způsobí revoluci ve způsobu výuky a učení. Bude znát vaše zájmy a váš styl učení, takže vám bude moci přizpůsobovat obsah tak, aby byl pro vás zajímavý. Bude měřit vaše porozumění, všimne si, kdy ztrácíte zájem, pochopí, na jaký druh motivace reagujete, a poskytne okamžitou zpětnou vazbu.

Existuje mnoho způsobů, jak může umělá inteligence pomáhat učitelům včetně hodnocení žákova porozumění předmětu a poskytování rad ohledně plánování kariéry. Učitelé již nyní používají nástroje, jako je ChatGPT, k poskytování komentářů k písemným úkolům svých studentů.

Samozřejmě, že umělá inteligence bude potřebovat mnoho školení a dalšího vývoje, než bude moci dělat takové věci, jako je pochopení toho, jak se určitý student učí nebo co ho motivuje. I po zdokonalení technologie bude učení stále záviset na skvělých vztazích mezi studenty a učiteli. Zlepší, ale nikdy nenahradí společnou práci studentů a učitelů.

Nové nástroje budou vytvořeny pro školy, které si je mohou dovolit koupit, ale musíme zajistit, aby byly dostupné i pro školy s nízkými příjmy v USA a na celém světě. Umělou inteligenci bude třeba trénovat na různých souborech dat, aby byla objektivní a reflektovala různé kulturní rozdíly. A samozřejmě bude třeba řešit digitální propast, aby studenti z domácností s nízkými příjmy nezůstali pozadu.

Vím, že mnoho učitelů se obává, že studenti používají GPT k psaní esejí. Pedagogové již diskutují o způsobech, jak se nové technologii přizpůsobit, a předpokládám, že tyto rozhovory budou ještě nějakou dobu pokračovat. Slyšel jsem o učitelích, kteří našli chytré způsoby, jak technologii začlenit do své práce – například tím, že studentům umožnili používat GPT k vytvoření konceptu, který si poté museli přizpůsobit.

Rizika a problémy umělé inteligence

Pravděpodobně jste četli o problémech se současnými modely umělé inteligence. Například ne vždy dobře chápe kontext lidského požadavku, což vede k podivným výsledkům. Když požádáte AI, aby si vymyslela něco smyšleného, může to udělat dobře. Když ji ale požádáte o radu ohledně výletu, který chcete podniknout, může vám navrhnout hotely, které neexistují. Je to proto, že umělá inteligence nerozumí kontextu vašeho požadavku natolik dobře, aby věděla, zda má vymyslet falešné hotely, nebo vám říct jen o těch skutečných, které mají volné pokoje.

Existují i další problémy, např. že umělá inteligence dává špatné odpovědi na matematické úlohy, protože má potíže s abstraktním uvažováním. Nic z toho však není zásadním omezením umělé inteligence. Vývojáři stále pracují a myslím, že bude většina problémů z velké části odstraněna do dvou let a možná i mnohem rychleji.

Další obavy nejsou jen technického rázu. Je tu například hrozba, kterou představují zbraně s umělou inteligencí. Stejně jako většina vynálezů může být umělá inteligence využita k dobrým, nebo zlým účelům. Vlády musí spolupracovat se soukromým sektorem na způsobech, jak tato rizika omezit.

Pak je tu možnost, že se umělá inteligence vymkne kontrole. Mohl by se stroj rozhodnout, že lidé představují hrozbu, dojít k závěru, že jeho zájmy jsou jiné než naše, nebo se o nás prostě přestat zajímat? Je to možné, ale tento problém dnes není o nic naléhavější než před vývojem učiněným v posledních několika měsících.

Superinteligentní umělé inteligence jsou naší budoucností. Ve srovnání s počítačem pracuje náš mozek hlemýždím tempem – elektrický signál v mozku se pohybuje 1/100 000 rychlosti signálu v křemíkovém čipu! Jakmile vývojáři dokážou zobecnit algoritmus učení a spustit ho rychlostí počítače, což může být za deset, ale i za sto let, budeme mít neuvěřitelně výkonnou univerzální umělou inteligenci. Bude schopna dělat vše, co lidský mozek, ale bez omezení velikosti paměti nebo rychlosti, kterou pracuje. To bude zásadní změna.

Tyto „silné“ AI, jak se jim říká, budou pravděpodobně schopny stanovit si vlastní cíle. Jaké tyto cíle budou? Co se stane, pokud budou v rozporu se zájmy lidstva? Měli bychom se snažit zabránit tomu, aby silná AI vůbec vznikla? Tyto otázky budou časem stále naléhavější. Žádný z průlomových objevů posledních několika měsíců nás však k silné AI podstatně nepřiblížil. Umělá inteligence stále neovládá fyzický svět a nemůže si stanovit vlastní cíle. Velkou pozornost vzbudil nedávný článek v New York Times o rozhovoru s ChatGPT, v němž prohlásil, že se chce stát člověkem. Byl to fascinující pohled na to, jak moc se projevy emocí modelu mohou podobat lidským, ale není to ukazatel smysluplné nezávislosti.

Mé vlastní uvažování na toto téma formovaly tři knihy: Superinteligence od Nicka Bostroma, Život 3.0 od Maxe Tegmarka a Tisíc mozků od Jeffa Hawkinse. Nesouhlasím se vším, co autoři říkají, a ani oni nesouhlasí mezi sebou. Všechny tři knihy jsou však dobře napsané a nutí k zamyšlení.

Další hranice

Nastane obrovský vývoj společností, které budou pracovat na nových způsobech využití umělé inteligence a na vylepšení technologie samotné. Společnosti například vyvíjejí nové čipy, které poskytnou obrovské množství výpočetního výkonu potřebného pro umělou inteligenci. Některé využívají optické přepínače, v podstatě lasery, ke snížení jejich energetické náročnosti a výrobních nákladů. V ideálním případě umožní inovativní čipy provozovat umělou inteligenci na vlastním zařízení, nikoli v cloudu, jak je tomu dnes. Na straně softwaru se budou zlepšovat algoritmy, které řídí učení umělé inteligence. Budou existovat určité oblasti, jako je například prodej, kde vývojáři dokáží umělou inteligenci mimořádně zpřesnit tím, že omezí oblasti, ve kterých pracuje, a poskytnou jí velké množství tréninkových dat, která jsou pro tyto oblasti specifická. Jednou z velkých otevřených otázek však je, zda budeme potřebovat mnoho specializovaných AI pro různá použití, např. jednu pro vzdělávání a jinou pro kancelářskou práci, nebo zda bude možné vyvinout obecnou umělou inteligenci, která se dokáže naučit cokoliv. V obou přístupech bude obrovská konkurence.

Bez ohledu na to bude téma umělé inteligence v dohledné budoucnosti dominovat veřejné diskusi. Chtěl bych navrhnout tři zásady, kterými by se tato diskuse měla řídit.

  • Za prvé bychom se měli snažit vyvážit obavy z negativních stránek umělé inteligence, které jsou pochopitelné a oprávněné, s její schopností zlepšovat životy lidí. Abychom z této pozoruhodné nové technologie vytěžili co nejvíce, budeme se muset jednak chránit před riziky, ale hlavně rozšířit její přínosy mezi co nejvíce lidí.
  • Za druhé, komerční společnosti přirozeně nebudou vytvářet produkty a služby umělé inteligence pro pomoc nejchudším. Pravděpodobnější je opak. Se spolehlivým financováním a správnou politikou ale mohou vlády a filantropie zajistit, aby se AI využívala ke snižování nerovnosti. Stejně jako svět potřebuje, aby se jeho nejchytřejší lidé zaměřili na ty největší problémy, budeme muset na největší světové problémy zaměřit i nejlepší umělou inteligenci. I když bychom neměli čekat, až se tak stane, je zajímavé zamyslet se nad tím, zda by umělá inteligence někdy uměla identifikovat nespravedlnost a pokusila se ji snížit. Potřebujete mít smysl pro morálku, abyste viděli nespravedlnost, nebo by ji viděla i čistě racionální AI? A pokud by ji opravdu rozpoznala, jaké řešení by navrhla?
  • Nakonec bychom měli mít na paměti, že jsme teprve na začátku toho, co může umělá inteligence dokázat. Jakákoli omezení, která dnes má, zmizí dříve, než se nadějeme.

Shrnutí

Mám to štěstí, že jsem se podílel na revoluci v oblasti osobních počítačů a internetu. Stejně tak jsem nadšený z tohoto okamžiku. Tato nová technologie může pomoci lidem na celém světě zlepšit jejich život. Zároveň je ale třeba, aby svět stanovil taková pravidla, aby případné nevýhody umělé inteligence byly daleko převáženy jejími výhodami a aby si těchto výhod mohl užívat každý bez ohledu na to, kde žije a kolik má peněz. Věk umělé inteligence je plný příležitostí a odpovědnosti.

Představili jsme si ty nejdůležitější myšlenky z hlavy pana Billa Gatese. Co na věk umělé inteligence říkáte vy? Těšíte se na něj, nebo vás naopak děsí? Podělte se s námi o vaše názory na našem Facebooku.