Messenger Lite končí

6. 9. 2023 | Tým Adaptech | Témata: Přístupnost Android Ostatní software

Používáte-li ve svém mobilním telefonu s Androidem sociální síť Facebook, pravděpodobně využíváte i chatovací aplikaci Messenger. Ta existuje ve dvou variantách – klasické a Lite, tedy odlehčené, která neobsahuje reklamy, animace a různé další funkce, ale k chatování je naprosto dostačující a její prostředí je velmi příjemné i z hlediska přístupnosti.

Společnost Meta, která sociální síť Facebook provozuje, však nyní v Messengeru chystá různé změny, jako je např. zavedení pokročilého šifrování zpráv nebo ukončení možnosti využívat standardní „velký“ Messenger i jako aplikaci pro zasílání SMS zpráv. Jednou ze změn, které se chystají, je bohužel i ukončení odlehčené verze Messengeru s názvem Messenger Lite, společnosti se pravděpodobně nevyplatí udržovat dvě verze stejné aplikace a přednost tak logicky dostala ta s více funkcemi.

Ukončení podpory

Pokud Messenger Lite používáte, tak se možná i vám v posledních dnech při jeho spuštění zobrazilo okno s následující zprávou:
„Messenger Lite už od 18. 9. nebude dostupný.
Víme, že chaty jsou pro vás důležité. Všechno z Messengeru Lite pořád najdete v Messengeru.“

Toto okno jde zavřít klepnutím na tlačítko „Vyzkoušet Messenger“ nebo „Nyní ne“. Bohužel i po klepnutí na „Nyní ne“ se před seznamem konverzací stále zobrazuje zpráva „Vaše chaty se přesouvají do Messengeru. V Messenger aplikaci najdete GIFy, tmavý režim a další oblíbené funkce pro zprávy.“ následovaná tlačítkem „Použít Messenger“. Klepnete-li na toto tlačítko a nemáte-li nainstalovaný i klasický Messenger, otevře se okno obchodu Play, ve kterém si jej můžete nainstalovat. Máte-li jej již nainstalovaný, aplikace se spustí.

Co tedy dělat dál

Máte-li Messenger Lite ve svém zařízení nainstalovaný, můžete jej zatím normálně používat, novým uživatelům již ale v obchodě Play nepůjde najít. Po 18. září se už ale velmi pravděpodobně aplikace k síti nepřipojí a uživatelům tak nezbude nic jiného, než ji odinstalovat a přejít na klasickou verzi. I ta je samozřejmě plně přístupná a mezi její výhody patří např. vyšší kvalita zvuku při nahrávání hlasových zpráv.

Shrnutí

Ačkoliv je verze Lite mezi nevidomými velmi oblíbená pro svou jednoduchost a příjemné uživatelské prostředí, i v klasickém Messengeru si s přáteli pohodlně popovídáte. Z hlediska přístupnosti zde žádné problémy nejsou.