Ovládáme aplikaci PowerPoint 2013 klávesnicí

Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Magnifier, SuperNova Reader Magnifier, SuperNova Screen Reader, SuperNova Předčítací lupa, SuperNova Lupa, SuperNova Lupa s hlasovou podporou, Dolphin ScreenReader

Datum vydání: 20. 01. 2016

Kapitola 11: Obrázky, obrazce a barvy pozadí

Vložení obrázku

Můžete vložit obrázek z počítače na jakýkoli snímek. To znamená, že do prezentace můžete vložit firemní logo nebo jiný takový obrázek.

Jak na to:

 1. Vyberte snímek v podokně Zobrazení snímku.
 2. Stiskněte klávesy ALT + V. Otevře se karta „Vložení“.
 3. Klávesou TAB přejděte na „Obrázek“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Otevře se dialog „Vložit obrázek“.
 4. Klávesami SHIFT + TAB přejděte do seznamu souborů a Šipkami vyberte soubor. Nachází-li se soubor v jiné složce, klávesou BACKSPACE přejděte o úroveň výš, klávesou ENTER otevírejte složky, dokud soubor nenajdete, a poté stiskněte klávesu ENTER.
 5. Klávesou TAB přejděte na tlačítko „Vložit“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Aplikace PowerPoint zavře dialogové okno a vloží obrázek na snímek.

Potřebujete-li změnit vlastnosti obrázku, například velikost, umístění, barvu nebo přidání alternativního popisného textu, stisknutím kláves SHIFT + F10 otevřete kontextovou nabídku, klávesou ŠIPKA DOLŮ přejděte na „Formát obrázku“ a stiskněte klávesu ENTER. Otevře se dialogové okno „Formát obrázku“, kde můžete nastavit různé možnosti formátu. Jste-li hotovi, klávesou TAB přejděte na „Zavřít“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK.

Obrázek můžete kdykoli znovu vybrat, jakož i všechny ostatní objekty vložené na snímek, opakovaným stiskem klávesy TAB, dokud objekt nevyberete.

Vložení obrazce

Součástí aplikace PowerPoint je sada základních obrazců, které můžete použít ve snímcích. Obrazce zahrnují obdélníky, kružnice, čáry, hvězdy, symboly vývojového diagramu a šipky.

Chcete-li vložit obrazec:

 1. Vyberte snímek v podokně Zobrazení snímku.
 2. Stiskněte klávesy ALT + V. Otevře se karta „Vložení“.
 3. Klávesou TAB přejděte na „Obrazce“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Otevře se panel zobrazující dostupné obrazce v různých kategoriích.
 4. Šipkami vyberte obrazec a stiskněte klávesy CONTROL + ENTER. Aplikace PowerPoint vloží obrazec.

Potřebujete-li změnit vlastnosti obrazce, například velikost, umístění, barvu nebo přidání alternativního popisného textu, stisknutím kláves SHIFT + F10 otevřete kontextovou nabídku, klávesou ŠIPKA DOLŮ přejděte na „Formát obrazce“ a stiskněte klávesu ENTER. Otevře se dialogové okno „Formát obrazce“, kde můžete nastavit různé možnosti formátu. Jste-li hotovi, klávesou TAB přejděte na „Zavřít“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK.

Obrazec můžete kdykoli znovu vybrat, jakož i všechny ostatní objekty vložené na snímek, opakovaným stiskem klávesy TAB, dokud objekt nevyberete.

Použití barvy pozadí

Jak na to:

 1. Vyberte snímek v podokně Zobrazení snímku.
 2. Stiskněte klávesy ALT + H. Otevře se karta „Návrh“.
 3. Klávesou TAB přejděte na tlačítko „Formát pozadí“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Otevře se dialogové okno „Formát pozadí“.
 4. Ve skupině „Výplň“ přejděte klávesou TAB na tlačítko „Barva“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Otevře se nabídka.
 5. Šipkami vyberte barvu a stiskněte klávesu ENTER. Seznam se zavře a kurzor se vrátí zpět do dialogového okna.
 6. Chcete-li použít barvu pozadí pouze na aktuální snímek, klávesou TAB přejděte na tlačítko „Zavřít“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK.
 7. Chcete-li použít barvu pozadí na všechny snímky, klávesou TAB přejděte na tlačítko „Použít u všech“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Aplikace PowerPoint zavře dialogové okno a změní barvu pozadí.

Pokud vám výchozí barvy nevyhovují, výběrem položky „Další barvy“ v seznamu barev se otevře dialogové okno, v němž si můžete vytvořit vlastní barvu. Případně můžete obnovit výchozí barvu výběrem položky „Automatická“ ze seznamu barev.

Předchozí kapitola | Další kapitola

Seznam kapitol

 1. Úvod
 2. Naučte se základy
 3. Vytvoření nové prezentace
 4. Otevírání souborů
 5. Ukládání a zavírání prezentací
 6. Práce se snímky
 7. Práce s textem
 8. Formátování textu
 9. Formátování odstavců
 10. Seznamy
 11. Právě čtete: Obrázky, obrazce a barvy pozadí
 12. Přechody a efekty
 13. Předvádění prezentací
 14. Oblíbené klávesové zkratky aplikace PowerPoint

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)