Základy práce pomocí klávesnice v systému Windows 7

Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Magnifier, SuperNova Reader Magnifier, SuperNova Screen Reader

Datum vydání: 09. 07. 2013

Kapitola 5: Příkazy Oznamovací oblasti

Oznamovací oblast (též nazývaná „systémová lišta“) je pravá část Hlavního panelu, ve které se nacházejí hodiny. Některé programy umisťují do Oznamovací oblasti své ikony pro snadný přístup. Součástí Oznamovací oblasti jsou obvykle také ikony signalizující připojení k síti, aktivitu brány Firewall, antivirovou ochranu, stav baterie a další. V systému Windows lze nastavit, zda mají být ikony zobrazeny nebo skryty. Tato nastavení naleznete v dialogovém okně Vlastnosti Hlavního panelu a nabídky Start.

Programy SuperNova Access Suite a SuperNova Screen Reader nabízejí několik způsobů prohlížení a interakce s těmito ikonami programů. Pomocí těchto ikon lze zjistit stav programu, kliknout levým tlačítkem a otevřít tak program nebo kliknout pravým tlačítkem a otevřít tak kontextovou nabídku, která obvykle poskytuje rychlý přístup k důležitým funkcím, jako je spuštění skenování, provedení aktualizace systému nebo ukončení programu.

Příkazy Oznamovací oblasti Stolní počítač – rozložení kláves Výchozí číselnice Přenosný počítač – rozložení kláves Univerzální
Zobrazit seznam ikon v Oznamovací oblasti (zobrazené dialogové okno umožňuje levé kliknutí a pravé kliknutí) CAPS LOCK + 0 (písmeno é na české klávesnici) CAPS LOCK + 0 (písmeno é na české klávesnici)
Přesunout Dolphin kurzor na Oznamovací oblast LEVÝ SHIFT + NUM. LOMENO (*) Nepřiřazeno
Kliknout levým tlačítkem v Dolphin kurzoru INSERT CAPS LOCK + 8 (písmeno á na české klávesnici)
Kliknout pravým tlačítkem v Dolphin kurzoru DELETE CAPS LOCK + 9 (písmeno í na české klávesnici)
Přečíst čas a datum LEVÝ CONTROL + LEVÝ SHIFT + NUM. LOMENO CAPS LOCK + F12
Přečíst stav baterie LEVÝ CONTROL + LEVÝ SHIFT + NUM. PLUS SHIFT + CAPS LOCK + B

(*) Nepřiřazeno: Tomuto příkazu není v tomto rozložení kláves přiřazena žádná ovládacíklávesa. Vlastní ovládací klávesu můžete tomuto příkazu přiřadit takto:

 1. Stiskněte klávesy LEVÝ CONTROL + MEZERNÍK. Otevře se ovládací panel programu SuperNova.
 2. Stiskněte klávesy ALT + O. Otevře se nabídka „Obecné“.
 3. Klávesou ŠIPKA DOLŮ přejděte na „Klávesnice a ovládací klávesy“ a stiskněte klávesu ŠIPKA VPRAVO. Otevře se podnabídka.
 4. Klávesou ŠIPKA DOLŮ přejděte na „Ovládací klávesy“ a stiskněte klávesu ENTER. Otevře se dialogové okno „Ovládací klávesy“. Kurzor se nachází v seznamu „Skupina funkcí ovládacích kláves“.
 5. Šipkami vyberte „Dolphin kurzor – pohyb“. Dále klávesou TAB přejděte do seznamu „Funkce“ a vyberte „Přesunout Dolphin kurzor na Oznamovací oblast“.
 6. Klávesou TAB přejděte na tlačítko „Přidat klávesu“ a stiskněte klávesu MEZERNÍK. Otevře se dialogové okno. Pomocí možností v tomto dialogovém okně vyberte kombinaci kláves, kterou chcete� používat. Poznámka: pokud vámi vybraná ovládací klávesa koliduje s existující ovládací klávesou programu SuperNova, po stisku tlačítka „OK“ se zobrazí varovné hlášení. V tuto chvíli se můžete rozhodnout, zda si přejete použít vámi zvolenou ovládací klávesu nebo zda se vrátíte zpět a vyberete jinou ovládací klávesu.

Předchozí kapitola | Další kapitola

Seznam kapitol

 1. Úvod
 2. Klávesové příkazy nabídek a dialogových oken
 3. Klávesové příkazy editačních oblastí
 4. Další oblíbené klávesové příkazy
 5. Právě čtete: Příkazy Oznamovací oblasti
 6. Další zdroje informací o klávesových zkratkách

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)