Základy práce pomocí klávesnice v systému Windows 8

Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Magnifier, SuperNova Reader Magnifier, SuperNova Screen Reader

Datum vydání: 18. 10. 2013

Kapitola 2: Úvodní obrazovka

Úvodní obrazovka je první věc, se kterou se setkáte po přihlášení do systému Windows. Úvodní obrazovka nahrazuje nabídku Start, se kterou jste se mohli setkávat ve starších verzích systému Windows.

Poznámka: nenechte se zmást záhlavím okna Úvodní obrazovky, jež neustále zobrazuje text „Nabídka Start“; klasickou nabídku Start, na jakou jste byli zvyklí, opravdu nelze do systému vrátit! (pozn. překl.)

Úvodní obrazovka zobrazuje zástupce (tzv. dlaždice) nejčastěji používaných programů a zdrojů. Přitom může jít o moderní aplikace systému Windows 8, klasické aplikace pracovní plochy, dokumenty, webové stránky nebo kontakty.

Dlaždice jsou uspořádány v mřížce. K pohybu po řádcích a sloupcích mřížky lze použít Šipky. Při pohybu po dlaždicích budete přecházet po skupinách, do nichž jsou dlaždice členěny.

Existují dva druhy dlaždic – statické a aktivní. Aktivní dlaždice zobrazují měnící se informace načítané z internetu, jako jsou titulky zpráv, hlášení o počasí, sportovní zpravodajství nebo co právě letí.

Úvodní obrazovku si můžete přizpůsobit. Můžete připínat nebo odepínat dlaždice, zapínat nebo vypínat aktivní dlaždice, zvětšovat nebo zmenšovat dlaždice a přidávat nebo přejmenovávat skupiny.

Základy ovládání Úvodní obrazovky klávesnicí

Funkce Klávesy
Zobrazit Úvodní obrazovku, nebo přejít do předchozí aplikace, pokud se již na Úvodní obrazovce nacházíte KLÁVESA WINDOWS
Prozkoumat Šipky
Otevřít dlaždici ENTER
Zobrazit možnosti včetně připnutí a odepnutí, zvětšení nebo zmenšení, a zapnutí nebo vypnutí aktivních dlaždic APLIKAČNÍ KLÁVESA (nebo SHIFT + F10)
Přemístit dlaždici (přemístíte-li dlaždici mimo aktuální skupinu, vytvoří se nová skupina) SHIFT + ALT + ŠIPKY

Poznámka: po dlaždicích Úvodní obrazovky nelze přecházet zadáním prvního písmene, neboť se tak nyní otevře ovládací tlačítko Hledat. Další podrobnosti viz téma ovládací tlačítka.

Předchozí kapitola | Další kapitola

Seznam kapitol

 1. Úvod
 2. Právě čtete: Úvodní obrazovka
 3. Zobrazení všech aplikací
 4. Zobrazení skupin na Úvodní obrazovce
 5. Oznámení
 6. Ovládací tlačítka (Hledat, Sdílet, Start, Zařízení, Nastavení)
 7. Nabídka Nástroje
 8. Plocha, hlavní panel a oznamovací oblast
 9. Klasické a moderní aplikace
 10. Vypnutí a odhlášení
 11. Souhrn základních klávesových zkratek systému Windows 8

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)