Základy procházení webu

Platí pro produkty: SuperNova Access Suite, SuperNova Screen Reader

Datum vydání: 26. 06. 2013

Kapitola 12: Strategie do budoucna

Jak začnete surfovat na webu, setkáte se s množstvím webových stránek, z nichž některé budete používat pravidelně a jiné budou pro vás neznámé. Nakonec si utvoříte vlastní strategie procházení webových stránek, přesto doufáme, že se vám následující tipy budou hodit.

Přizpůsobte si program SuperNova tak, aby ohlašoval požadované množství informací

Množství informací sdělovaných programem SuperNova lze ovlivnit změnou úrovně výřečnosti. Zjistíte-li, že program SuperNova příliš mluví, zkuste použít schéma nižší výřečnosti. Shledáte-li, že by neuškodilo více nápovědy, například při vyplňování formulářů, zkuste zvolit schéma vyšší výřečnosti. Mezi schématy výřečnosti se můžete přepínat klávesami CAPSLOCK + ROVNÁ SE.

Poslouchejte souhrnné informace webových stránek

Poté co se webová stránka načte, program SuperNova oznámí počet nadpisů, odkazů a oblastí stránky; získáte tak základní přehled o velikosti stránky. Tuto informaci vám rovněž kdykoli sdělí Vyhledávač položek, jejž otevřete stiskem kláves CAPSLOCK + TAB.

Je-li stránka malá a jednoduchá, k jejímu prohlédnutí vám postačí klávesa ŠIPKA DOLŮ. Na složitějších stránkách se vyplatí používat Rychlé navigační klávesy jako H nebo 1 pro přímý přechod na hlavní obsah stránky. Má-li stránka definované oblasti stránky, nezapomeňte na středník (na české klávesnici u s kroužkem), pomocí nějž se na tyto body dostanete.

Přímý přechod na editační pole

Víte-li, že vaše stránka je vyhledávací stránka jako Google, Bing nebo Yahoo, nebo web požadující přihlášení, jako je tomu u webových poštovních klientů, sociálních sítí nebo internetového bankovnictví, a víte-li, že potřebujete přejít do editačního pole, stiskněte klávesu E. Tato Rychlá navigační klávesa vás přemístí přímo do prvního editačního pole na stránce a přitom zapne Formulářový režim.

Tuto techniku můžete rovněž využít při hledání produktů v internetových obchodech, zjišťování dopravního spojení nebo při použití online slovníku nebo encyklopedie, v podstatě na každé webové stránce, na které se nachází nějaké editační pole!

Poznámka: na některých webových stránkách zjistíte, že se kurzor do editačního pole přesunul automaticky.

Vyplňování formulářů

Při vyplňování formulářů se nezapomínejte přepínat do Formulářového režimu stiskem klávesy ENTER, procházíte-li formulář šipkami. Při procházení klávesou TAB se sice Formulářový režim zapíná automaticky, zde však pozor na to, že klávesou TAB přeskakujete veškerý doprovodný text, proto používejte klávesu TAB jen ve známých formulářích.

Všímejte si blízkých ovládacích prvků

Součástí programu SuperNova jsou Rychlé navigační klávesy, které vám pomohou při procházení webových stránek. Tyto Rychlé navigační klávesy se hodí i v situacích, kdy se v blízkosti místa, kam chcete přesunout Dolphin kurzor, nachází určitý ovládací prvek.

Kupříkladu ve složce Doručená pošta mnohých webových poštovních klientů se můžete setkat s tím, že u každé zprávy je zaškrtávací pole. Pak je velmi snadné přeskočit všechen text a odkazy a dostat se přímo na seznam zpráv stiskem klávesy X.

Vyhledávejte text, na který chcete přejít

Není-li webová stránka dostatečně uspořádána pro snadný pohyb nebo je-li příliš složitá a vy přesně víte, co hledáte, nezapomeňte, že je tu pro vás možnost Hledání v Dolphin kurzoru, která vás na požadovaný text přemístí.

Plynulé čtení

Čtete-li článek a přijde vám, že k jeho dočtení musíte opakovaně tisknout ŠIPKU DOLŮ tolikrát, až je vám to nepříjemné, vzpomeňte si na funkci Plynulé čtení, která článek přečte celý za vás, aniž byste museli tisknout klávesu ŠIPKA DOLŮ. Více o této funkci si přečtěte v uživatelské příručce programu SuperNova. Chcete-li tuto příručku otevřít, otevřete ovládací panel programu SuperNova a v menu Nápověda zvolte položku Příručka SuperNovy.

Fóra a diskusní skupiny společnosti Dolphin

Potřebujete další pomoc a rady? Chcete s ostatními sdílet tipy a triky? Existuje několik nezávislých fór Dolphin provozovaných uživateli pro uživatele.

 • Hlavním zdrojem informací pro české uživatele je bezesporu česká e-mailová konference Dolphin. Do této konference jsou zapojeni i zástupci dodavatelů produktů Dolphin v České republice, aktuálnost a kvalita poskytované podpory je tedy zaručena.
 • Dokážete-li komunikovat písemnou formou v angličtině, němčině, švédštině nebo portugalštině, můžete se zapojit do některých z dalších diskusních skupin a rozšířit tak okruh uživatelů, kteří potřebují nebo poskytují pomoc s produkty společnosti Dolphin.

Předchozí kapitola | Další kapitola

Seznam kapitol

 1. Úvod
 2. Hledání a otevírání odkazů
 3. Pohyb po nadpisech
 4. Čtení tabulek
 5. Hledání textu
 6. Výběr textu
 7. Vyplňování formulářů - část 1
 8. Vyplňování formulářů - část 2
 9. Vyhledávač položek
 10. Rychlé navigační klávesy
 11. Přecházení zpět a vpřed
 12. Právě čtete: Strategie do budoucna
 13. Vyzkoušejte své znalosti
 14. Slovníček nových pojmů

Zpět na seznam kurzů

Všechny kurzy a tipy (v angličtině)